I-TYPE 5. E ARDHMJA E GARAVE

FAKTET

I-TYPE ynë më i shpejtë dhe më efikas deri më tani përfshin të mësuarit tonë nga pesë sezone në Formula E.

Fuqia maksimale:
250 kW, ekuivalente me 335 PS

Modaliteti i sulmit:
250 kW, ekuivalent me 335 PS

Rigjenerimi maksimal i fuqisë:
250 kW
0 - 100 km/h (62 mph):
2,8 sekonda

Gjatësia e përgjithshme:
5160 mm

Gjerësia e përgjithshme:
1770 mm
Shpejtesi maksimale:
280 km/h (174 mph)

Pesha e baterisë:
385 kg

Pesha minimale (përfshirë shoferin):
903 kg
BATERIA E LLOJIT I

Bateria e joneve të litiumit të gjeneratës 2 (385 kg, 52 kW) është e vendosur në një qelizë sigurie me fibër karboni. Energjia e përdorshme e baterisë është e barabartë me karikimin e plotë të 5000 telefonave celularë. Sistemi i ruajtjes së energjisë së rikarikueshme (RESS) karikohet përpara garës dhe frenimi i rigjenerimit gjatë garës fsheh energjinë përsëri në bateri.


INVERTER TIPI I

Inverteri I-TYPE i modulit me karabit silikoni me porosi është zhvilluar nga Jaguar Racing. Inverteri merr rrymën direkte (DC) të ruajtur në paketën e baterisë dhe e kthen atë në rrymë alternative (AC) që ushqen motorin dhe na jep fuqinë për ta përdorur. Inverteri më i avancuar përmban gjithashtu flori 24 karat për shkak të vetive të tij shumë përçuese.
TËRHEQJA MOTORIKE E LLOJIT I

Njësia e gjeneratorëve të motorëve Jaguar Racing (MGU) bazohet në mësimet e ekipit nga sezoni 6 me makinën e gjeneratës së dytë 2. Gjatë zhvillimit dhe testimit, ekipi u fokusua në bërjen e MGU më të lehtë dhe më efikas për të përmirësuar më tej performancën e përgjithshme të I-TYPE.


ARKITEKTURA I-TIPE

Pamja e re, ekstreme nuk është thjesht për estetikë. I-TYPE 5 është projektuar posaçërisht për të rritur forcën shtypëse, falë difuzorit të madh për të ofruar kontroll të lartë edhe kur ndjek nga afër një makinë tjetër. Një veçori tjetër e spikatur është pajisja e re mbrojtëse e kokës FIA Halo, me shiritin e saj inovativ me drita LED. Kur ndriçimi në Halo shkëlqen blu, makina dhe drejtuesi janë në Modalitet Sulmi. Halo shkëlqen ngjyrë të purpurt kur shoferi ka aktivizuar FanBoost, duke i lejuar tifozët të ndjekin lehtësisht strategjinë e ekipit ose shoferit të tyre të preferuar.

JAGUAR I‑PACE KOMPLET ELEKTRIK

SUV i fundit i performancës tërësisht elektrik.
ZBULO MË SHUMË
ADN GARUESE JAGUAR

ADN GARUESE JAGUAR

Reputacioni i Jaguar për performancën, teknologjinë dhe dizajnin u krijua në qarqet dhe kampionatet më sfiduese në botë.
GARË PËR RISI

GARË PËR RISI

Dizajn mahnitës dhe performancë të lë pa frymë. Eksploroni se si përvojat tona në Kampionatin Botëror ABB FIA Formula E transferohen te automjetet tona elektrike në rrugë.