EKIPI

Ekipi ynë ndan një vizion të veçantë - për të parë veten në podiumet e Kampionatit Botëror të ABB FIA Formula E në të gjithë globin.

JEPINI SHOFERËVE TANË NJË AVANTAZH ME FANBOOST

Të gjitha skuadrat punojnë në të njëjtën shasi dhe bateri për të siguruar një fushë loje të barabartë. Sidoqoftë, një avantazh që shoferët mund të kenë vjen nga FanBoost. Pesë shoferët me më shumë vota nga FanBoost u jepet një shtysë fuqie, të cilën ata mund ta përdorin në një dritare prej 5 sekondash gjatë gjysmës së dytë të garës.

SAM BIRD

SAM BIRD

Shoferi britanik i garave Sam Bird iu bashkua Jaguar Racing përpara sezonit shtatë të Kampionatit Botëror ABB FIA Formula E. Duke filluar karrierën e tij garuese në 2002, Bird vazhdoi të krijojë arritje rezultatesh të suksesshme në kategoritë e të rinjve të sportit përpara një numri rolesh kyçe në Formula 1, duke përfshirë detyrat e testimit për Williams dhe si shofer rezervë për Mercedes AMG Petronas nga 2011 deri në 2013.

Vitet e fundit Bird ka shijuar suksesin në Kampionatin Botëror të Qëndrueshmërisë FIA me Ferrarin dhe skuadrën e G-Drive Racing. 34-vjeçari ka konkurruar në çdo garë ABB FIA në Formula E që nga fillimi i serisë novator në 2014, duke siguruar njëmbëdhjetë fitore deri më sot, së fundmi në Diriyah dhe New York City gjatë sezonit të 7-të. Duke përfunduar i 6-ti në përgjithësi në kampionatin e shoferëve, me tre dalje në podium, ai vazhdon të jetë i vetmi pilot që ka fituar një garë në çdo sezon.
INSTAGRAM TWITTER FANBOOST
MITCH EVANS

MITCH EVANS

Mitch filloi garat karting në moshën 6-vjeçare dhe fitoi Çmimin e Madh të Zelandës së Re në moshën 16-vjeçare. Nën mbikëqyrjen e ish-garuesit të F1 Mark Webber, piloti i ri më pas fitoi titullin GP3 2012. Duke kaluar te GP2 në vitin 2013 dhe vetëm në moshën 18-vjeçare, ndërsa ishte ende fillestar, Mitch u bë piloti më i ri në historinë e GP2 që qëndron në podium pasi doli i treti në Sepang, Malajzi. Më shumë sukses pasoi në 2015 kur Mitch doli i dyti në 24 orë në Sepang, Malajzi.

Mitch bëri debutimin e tij në Kampionatin Botëror të ABB FIA Formula E me Jaguar Racing në 2016 kur ekipi britanik iu kthye garave. Në sezonin e tij të dytë me ekipin, Mitch, i konsideruar gjerësisht si një nga pilotët më të shpejtë në rrjet, siguroi një seri fitoresh për Jaguar Racing duke përfshirë një pozicion super pole, një pole dhe një dalje në podium.

Në vitin 2019 puna e tij e palodhur u shpërblye me fitoren e tij të parë ABB FIA në Formula E në Romë. Kjo u pasua nga dy podiume të tjera në Bernë dhe Nju Jork, të cilat e çuan në pozicionim ndër pesë të parët në renditjen e pilotëve.

Gjatë sezonit 19/20 Mitch mori një fitore dominuese në Mexico City dhe pozicion Pole Position dhe një podium në Santiago, Kili. Ai doli në përgjithësi në P7 të renditjes së ekipit. Mitch tani bashkohet këtë sezon me shoferin Sam Bird i cili do të sigurojë garimin e Jaguar si një nga ekipet më të forta në kampionat.

Sezoni emocionues i 7-të e pa Mitch që dilte i 4-ti në kampionatin e shoferëve – pozicioni i tij më i lartë deri më sot. Ai pati dalje në podium në Diriyah, Romë, Monako, Londër dhe Berlin, si dhe arriti xhirot më të shpejta në Romë, Nju Jork dhe Londër.
INSTAGRAM TWITTER FANBOOST

EKIPI PAS EKIPIT

Mund të ketë vetëm dy njerëz pas timonit në ditën e garës, por ka një ushtri inxhinierësh, mekanikësh dhe analistësh, që punojnë prapa skenave dhe ditë-natë për të siguruar arritjen e performancës optimale.