XE SV PROJECT 8

XE SV PROJECT 8

Performanca Jaguar më ekstreme ndonjëherë në Nordschleife Nürburgring.

JAGUAR-I MË ME PERFORMANCË MË EKSTREME NDONJËHERË

Me 600 kuaj fuqi nga një motor V8 5 litërsh me superkomprimues, Project 8 është Jaguar-i më i fuqishëm në histori, ligjërisht në rrugë. Prodhimi total kufizohet rreptësisht në 300 makina në mbarë botën, secila e montuar me dorë në Qendrën Teknike SVO në Warwickshire, Angli. Zgjidhni midis versionit me dy vende Track Pack dhe me katër vende - të dyja ekskluzivisht në dispozicion me timon në anën e majtë edhe të djathë. Versione prototip janë provuar nëpër baza në Evropë, më e famshmja prej të cilave është Nordschleife Nürburgring. Project 8 ka arritur xhiron më të shpejtë ndonjëherë për një Jaguar në Nordschleife, më shpejt se çdo veturë tjetër serie me katër dyer në histori dhe më shpej se shumë supermakina të mirënjohura.

PJESA E PËRPARME

PERFORMANCA DHE AFTËSIA

PERFORMANCA DHE AFTËSIA

Projektuar për të qenë vetura sportive më më emocionuese në botë, Project 8 përdor suspensionin e motorit sportiv dhe një sistem të modifikuar të të gjitha rrotave aktive për ndjesi dhe shkathtësi të shkëlqyer të drejtuesit. Mbështetësit e amortizatorëve janë me nyje sferë për të përmirësuar reagimin dhe kanë dy lartësi udhëtimi - një për në rrugë dhe më të ulët 15mm për në pistë.
ZEMËR ME SUPERKOMPRIMUES STRUKTURË PREJ ALUMINI

ZEMËR ME SUPERKOMPRIMUES STRUKTURË PREJ ALUMINI

Zemra e makinës është motori legjendar V8 me superkomprimues i Jaguar. Por shpejtësia dhe emocioni i ngasjes nuk kanë të bëjnë vetëm me fuqinë. Arkitektura pioniere me peshë të lehtë prej alumini së bashku me përdorimin e gjerë në Project 8 të fibrave të karbonit - për kofanon, parakolpe dhe prapakolpe, parafango, funde anësore, ndarësja e përparme dhe bishti i pasmë - e mbajnë peshën në minimum.

TIPARE FIRMË

BISHTI

BISHTI

Trupi i Project 8 është rimodeluar gjerësisht për të ofruar performancë aerodinamike thelbësore për një makinë me shpejtësi maksimale 320 km/h. Kjo përfshin një ndarës të thellë të përparmë të rregullueshëm, difuzor të pasmë dhe një bisht të madh të pasmë të rregullueshëm. Këndi i sulmit të krahut mund të përshtatet për të reduktuar zvarritjen ose për të maksimizuar forcën shtypëse - duke prodhuar deri në 122kg forcë shtypëse sapo arrini 186mph.
FRENAT

FRENAT

Motori V8 me superkomprimues dhe trupi me peshë të lehtë sigurojnë performancë të habitshme. Por fuqia e ndalimit është po aq e rëndësishme për një makinë me shpejtësi maksimale 320 km/h. Project 8 ka frenat më të mëdha dhe teknologjikisht më të përparuara, ndonjëherë në një Jaguar - disqe të gjera qeramike karboni 400mm me 6 diskofrena piston para. Gjithashtu janë të lehta, duke kursyer 18 kg.
NJË LIDHJE E VËRTETË ME RRUGËN

NJË LIDHJE E VËRTETË ME RRUGËN

Të gjitha rrotat aktive siguron reagim, tërheqje dhe gatishmëri të shkëlqyer. Asnjë Jaguar nuk ndihet më i “gjallë”. Manovrimi bazohet në rrotat e pasme, si një supermakinë me dy dyer. Dinamika Inteligjente e Kollodokut përfshin një diferencial elektronik aktiv, si pjesë e konfigurimit të avancuar të lëvizjes me kontrollim nga kompjuteri. Për performancën përfundimtare, versioni Project 8 i akorduar në mënyrë unike nga Dinamika Përshtatëse përfshin një modalitet të ri, Modaliteti i Pistës.
NDENJËSE GARASH

NDENJËSE GARASH

Ndenjëse garash me fibra karboni janë të disponueshme për ata që duan Project 8 të orientuar për pistë. Këto janë të pajisura me rripa sigurimi garash mbërthime në katër pika. Një strukturë mbërthyese për rripa zëvendëson ndenjëset e pasme. Versioni për rrugë Project 8 ka katër ndenjëse në lëkurë me ngjyrë të zezë me qepje kontrasti ngjyrë midhjesh. Ndenjëset e përparme të performancës kanë peshë të lehtë me strukturë speciale magnezi.
PERSONALIZUAR PËR JU

PERSONALIZUAR PËR JU

Project 8 ofrohet në 3 ngjyra standarde, si dhe në pesë ngjyra opsionale nga paleta shtesë e SVO. Për të bërë makinën vërtet unike - vërtetë një në llojin e vet - zgjidhni Bespoke nga variantet e SVO. Këtu përfshihen një zgjedhje prej 10.000 ngjyrash trupi dhe ngjyrave të mëtejshme, plus markime të personalizuara të frymëzuara me garat, diskofrena me ngjyrë, pllakë komisionimi, dhe shumë më tepër.
RROTAT

RROTAT

Rrotat speciale prej aliazhi të farkëtuar me peshë të lehtë janë më të forta dhe më të lehta se aliazhi tradicional i derdhur, duke ofruar manovrim superior. Dizajni unik i rrotave zvogëlon zvarritjen me 7 pika, ndërkohë që gomat Michelin Sport Cup 2, të zhvilluara posaçërisht, kombinojnë mbërthimin e jashtëzakonshëm me rehatinë - duke i bërë të përsosura për rrugën ose pistën.
PËR FUQINË E 600 KUAJVE

PËR FUQINË E 600 KUAJVE

Project 8 është vetura Jaguar më e shpejtë ndonjëherë. Motori V8 5 litërsh me superkomprimues prodhon 600 kuaj fuqi dhe moment 700Nm, duke e bërë motorin më të fuqishëm të montuar ndonjëherë në një makinë rruge Jaguar. Shpejtësia maksimale është 320km/h dhe arrin 0-100mph në vetëm 3.3 sekonda. Ndërkohë që transmisioni me 8 shpejtësi i makinës mund të zhvendoset manualisht në vetëm 0.2 sekonda - më shpejt se sa pulitja e syrit.